Gyógyszerészből lett ellenzéki vezérként keres orvosságot a török demokrácia bajaira
Szürke pártbürokratából vált az ellenzéki török Köztársasági Néppárt mindenhol jelen lévő arcává Özgür Özel, aki százezreket visz az utcákra tüntetni.
Szürke pártbürokratából vált az ellenzéki török Köztársasági Néppárt mindenhol jelen lévő arcává Özgür Özel, aki százezreket visz az utcákra tüntetni.
Történelmi fordulatnak számít, hogy a törökországi Kurd Munkapárt négy évtizednyi harc után feloszlatja és lefegyverzi önmagát. A folyamat azonban nem világos, főként az, hogy mit kapnak ezért a kurdok, miért épp most tette le a fegyvert a PKK. Az már inkább átlátható, hogy mit nyer ezzel Tayyip Erdogan török elnök.
Kétségtelenül ijesztő, ahogy torzulnak a hatalomba kövesedett vezérek, ahogy durvulnak a fenyegetések, súlyosbodik a háborús agresszió. De épp a török példa jelzi, van másik, kellően meg nem értett perspektíva. Vélemény.
Versengő autokráciából önkényuralommá válhat Törökország, miután megkezdődött Ekrem Imamoglu ellenzéki elnökaspiráns félreállítása. A leszámolás visszaüthet azonban Tayyip Erdogan elnökre.
Új korszakot jelenthet Törökországban és a Közel-Keleten, ha Ankarának sikerül békét kötnie a szeparatista Kurd Munkapárttal, amelyet életfogytiglanra bebörtönzött vezetője, Abdullah Öcalan szólított fel a megbékélésre.
Királycsináló, kiszámíthatatlan, rejtélyes – mondják Tayyip Erdogan elnök ultranacionalista megmentőjére, Devlet Bahcelire, aki békét akar a kurdokkal.
Az Aszad-rezsim gyors összeomlása nemzedékek óta az egyik legjelentősebb fordulat a Közel-Keleten. Bizonytalan, hogy Szíria milyen irányt vesz, de Irán és Oroszország befolyása sokat gyengült.
Újra lángba borulhat Szíria, miután iszlamista lázadók elfoglalták az ország második legnagyobb városát, Aleppót. Basar Asszad szír elnök hatalma újfent külső segítségen múlhat.
Történelmi vereséget próbál feldolgozni az illiberalizmus egyik atyjának tartott Tayyip Erdogan török államfő, miután pártja nagyot bukott a minapi helyhatósági választáson. A hatalmát ugyanakkor egyelőre nem fenyegeti közvetlen veszély.
Azerbajdzsán villámháborúban visszafoglalta a kaukázusi országhoz tartozó, 30 éven át örmény kézen lévő, örmény többségű Karabahot. Bár a terület elvesztése fájó sebet ejt az örmények lelkében, a kapituláció után új startot vehet az egykori szovjet tagköztársaság.
Magyarország egyhamar aligha iktatja törvénybe a svéd NATO-tagságot. Vagyis a Balti-tenger nem kerül egységes NATO-ellenőrzés alá, a svédek nem kapcsolódnak be a hírszerzési értesülések rendszeres megosztásába, és a svéd hadiipart továbbra is akadályozza az ország státusza.
A Nyugat felé közeledne, és távolodna Oroszországtól Tayyip Erdogan török elnök a gazdasági bajok miatt. A taktikai váltás mögött Ankara független hatalmi politikája rejlik.
Erdogan török elnök testőrei mellett a török hírszerzők is hajlamosak külföldön akcióba lendülni és akár a helyi hatóságokkal is konfliktusba keveredni, könnyen lehet, hogy a budapesti incidens is hozzájuk, mintsem a testőrséghez köthető. Igaz, a testőrségnek és a hírszerzésnek is ugyanaz a gazdája: Erdogan. Bár a külföldi bunyók látványosak, az igazi veszély az az aktivitás, amit a török hírszerzők Európában, de főleg a szintén NATO-szövetséges Németországban művelnek.
A német lap tudósítója arra keresi a választ, hogy mi vezérli Orbán Viktort, amikor halogatja a svéd NATO-csatlakozás elfogadását.
Az osztrák hatóságok már nem tudják ellenőrzés alatt tartani az idegen ügynököket, kérdés, hogy akarják-e. Amerikában vége a kétpárti egyetértésnek a követendő külpolitika ügyében, Fareed Zakaria elemzése a Washington Postban. Giorgia Meloni a szélsőjobb európai összefogásával kampányol a szélsőséges Vox mellett a spanyol választáson. A WizzAir nem akar "a legrosszabb fapados szolgáltató" lenni Nagy-Britanniában. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Profi pénzügyi szakember Mehmet Simsek, akit Tayyip Erdogan török elnök azzal bízott meg, hogy az általa eddig elutasított ortodox lépésekkel állítsa helyre a gazdaság egyensúlyát. A kurd Simsek 2009-ben már segített, de aztán összekülönbözött a kormánypárt iszlamista szárnyával, és mennie kellett.
Az orosz elnök játszmái a drónokkal. Török lecke a populizmust alábecsülőknek. A német közszolgálati televízió nézői is megcsodálhatták az elhíresült nyírmártonfalvai lombkoronasétányt. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Talány, hogy választási győzelme után Tayyip Erdogan miként fog viszonyulni Európához. Egyszerre van szüksége partnerre és ellenségképre.
Szijjártó Péter a Nyugat kétkulacsos politikáját ostorozta Bécsben. Visszaesett a gáz ára a két évvel ezelőtti szintre, Oroszország a háború előtti gázmennyiségnek már csupán 10%-át szállítja Európába. Tanulságos lecke Angela Merkel oroszpolitikája és kudarcai. Munkaerőhiány és idegenellenesség, kulcskérdés a bevándorlás Ausztriában. Töréspontra jutott a bolgár maffiaállam. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Vera Jourová kétli, hogy Magyarország még demokrácia. Kijev sokktaktikával buktathatja meg Putyint. Törökországban elhalványultak a demokrácia esélyei. Peking előtt a gazdasági felemelkedés útja, ezt kockáztatná Tajvan megtámadásával. Macron nyugdíjreformjából a szélsőjobb húzott hasznot. Válogatás a világsajtó írásaiból.